Tradycyjna chińska medytacja ruchowa ma swoje źródła w sztukach samoobrony.

Tai chi

Stwierdzenie to może czasami dziwić, kiedy obserwuje się ćwiczących, którzy wykonują powolne ruchy w iście ślimaczym tempie. Tai Chi występuje również pod nazwą Tai Chi Chuan, gdzie sylaba chuan oznacza pięść, a to już wyraźnie wskazuje na pochodzenie z tajnych szkół walki. Obecnie jednak najczęściej akcentuje się medytacyjny aspekt tych ćwiczeń, stąd najczęściej stosowana nazwa to Tai Chi.

Trudno opisywać Tai Chi w oderwaniu od tysiącletniej kultury Chin. Łączą się tu 3 aspekty:

– Filozofia taoistyczna i związane z nią taoistyczne techniki medytacyjne i oddechowe. Koncepcja ta dużą wagę przywiązuje do wewnętrznego opanowania, harmonii z naturą i wyrzeczenia się przemocy.

– Chińska medycyna ludowa, która przede wszystkim kładzie nacisk na zapobieganie, a nie leczenie. Obowiązuje zasada – Dobry lekarz nie ma chorych pacjentów.

– Tajne szkoły różnych sztuk walki. Tai Chi opiera się na miękkości, zwinności i efektywnym wykorzystaniu energii.

Istnieją różne formy i style Tai Chi. Forma to kolejność określonych ruchów, które ćwiczący wykonują w bardzo charakterystycznym zwolnionym tempie. Istnieją formy dłuższe i krótsze, a różne style wynikają z wiekowych tradycji poszczególnych mistrzów. Podstawowe ćwiczenia służą rozluźnieniu i odprężeniu, mają uczyć świadomego wyczuwania własnego ciała, a w konsekwencji przynosić uczucia spokoju i zrównoważenia.

Dla kogo Tai Chi?

W zasadzie nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych czy przeciwwskazań lekarskich. Wszystkie wolne i harmonijne ruchy wykonywane są bez specjalnego obciążenia fizycznego, jest to forma lekkiej gimnastyki oraz ćwiczeń profilaktycznych. Tai Chi przeznaczone jest również dla ludzi starczych – chroni przed zniedołężnieniem starczym, jest sposobem na długie i zdrowe życie.

Regularne ćwiczenia Tai Chi

– poprawiają czynności układu trawiennego,

– pomagają wypracować właściwy oddech,

– wspomagają poprawne krążenie krwi,

– wzmacniają ścięgna, układ kostny i mięśnie,

– wyciszają i uodparniają na stres,

– dodają sił witalnych,

– pozwalają utrzymać organizm w dobrej kondycji,

– uczą pozbawionej agresji skutecznej samoobrony.

Praktycy Tai Chi mówią:
Tai Chi nie da się opisać. Tai Chi trzeba poczuć.