Został założony jako opór przeciw rosnącej popularności barów fast food, które bazują na jednolitym smaku serwowanych dań i masowej produkcji.
Slow food skupia osoby zainteresowane celebrowaniem i pielęgnowaniem prawdziwego smaku potraw oraz promowaniem regionalnej naturalnej żywności. Podstawowe zasady wytwarzania żywności w stylu slow food to tradycyjne i unikalne sposoby produkcji z całkowitym pominięciem zaawansowanych technologii produkcji żywności, używa się tylko naturalnych składników, bez sztucznych dodatków, barwników, aromatów, konserwantów, polepszaczy i innych zamienników. Wspierane są małe wytwórnie dobrej żywności.
Przemysł spożywczy zgodny z ideą Slow Food nie dopuszcza np. miksowania, ścierania, smażenia, działania wysokim ciśnieniem. Wykorzystywane są tylko tradycyjne metody: wędzenie, duszenie, marynowanie, dojrzewanie, wyciskanie. Dzięki temu żywność slow food ma nie tylko unikatowy smak i zapach, ale też więcej wartości odżywczych. Jest bardzo zbliżona do żywności naturalnej, dzięki czemu jest dobrze przyswajalna przez organizm. W dodatku nie działa alergennie ani nie wywołuje zatruć pokarmowych. Takie pożywienie jest przede wszystkim zdrowe i bezpieczne. Zwolennicy slow food podkreślają, że żywność powstająca bez silnej interwencji człowieka zachowuje substancje biologicznie czynne, które chronią przed chorobami, wzmacniają siły obronne i odmładzają.
Ruch slow food zachęca, aby w dzisiejszych czasach wiecznego pędu, zatrzymać się i w spokoju delektować smakiem dobrego jedzenia. Jego zwolenników znaleźć można także wśród restauratorów, którzy serwują dania według tradycyjnych receptur i z produktów slow food. Promocja żywności slow food odbywa się również poprzez organizowane dni lokalnej kuchni dla chronionych regionów produkcyjnych.
Najbardziej znanym polskim produktem polecanym i promowanym jest oscypek, który dzięki swoim unikalnym walorom smakowym jest niezwykle ceniony nie tylko w Polsce ale również na forum międzynarodowego ruchu Slow Food. Wśród serów króluje również bryndza. Te właśnie rodzaje serów produkowane są głównie z mleka owczego, czasami z dodatkiem krowiego, a regionami specjalizującymi się w ich produkcji są: Podhale, Sudety i Bieszczady. Polscy producenci walczący w obronie prawdziwego smaku, oprócz serów, wytwarzają całą gamę produktów spożywczych. Takimi specjałami są przetwory owocowo-warzywne, wyroby wędliniarskie, pieczywo, soki, miody, nalewki i itp. produkowane bez użycia konserwantów. Chociaż jedynym minusem żywności slow food jest jej wysoka cena, to znajduje ona wielu amatorów, którzy pragną powrócić do korzeni prawdziwego smaku i cudownego zapachu naturalnie wytwarzanych produktów.