Chcąc poprawić strukturę włosów i paznokci w pierwszej kolejności powinniśmy zmienić menu, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych i budulcowych.
Nawet najdroższe i najbardziej skuteczne kosmetyki nie przyniosą poprawy, gdyż ich działanie ogranicza się tylko do zewnętrznej części, czyli łodygi włosa, która składa się z martwych, zrogowaciałych komórek i nie zachodzą w nich już żadne procesy biologiczne. Chcąc cieszyć się ładnym wyglądem powinniśmy zadbać o to, by wyrastały zdrowe. Najprostszy więc sposób to troska o codzienną dietę, która ma dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Prawidłowo skomponowane menu powinno być urozmaicone i zawierać świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, kasze, nabiał, chudego mięso i ryby.
Jeżeli szukamy składników odżywczych, które szczególnie korzystnie będą wpływać na stan włosów i paznokci to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na spożycie:
- białka, które jest podstawowym składnikiem włókna włosa i płytki paznokciowej. Bogatym źródłem tego składnika jest mięso, ryby i drób. Również cenny jest nabiał, warzywa strączkowe, jajka oraz produkty zbożowe.
- wody – wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Należy wypijać co najmniej 1, 5 litra płynów dziennie.
- niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – zapewnią one piękny połysk włosom. Ich najlepszym źródłem są oleje roślinne, tłuste ryby morskie, a także orzechy oraz nasiona dyni i słonecznika.
- witamin i minerałów – zapewnią równowagę i pełnią w organizmie rolę regulacyjną. Odpowiadają za zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej.
Bardzo ważne są witaminy B6 i A, które wspomagają wzrost włosów i chronią je przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych i środowiskowych. Witaminy z grupy B zapobiegają łojotokowi i związanymi z nim zmianami zapalnymi skóry, które osłabiają włosy. Z kolei witamina B5 jest jednym z naturalnych składników elementów budulcowych włosa i odpowiada za jego siłę i sprężystość. Witamina Aprzyśpiesza cykl odnowy komórkowej i wpływa na poprawną budowę keratyny, z której zbudowane są włosy. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki i dzięki temu chroni naczynia włosowate przed uszkodzeniem. Bardzo duży udział w budowie włosa mają aminokwasyzawierające siarkę – cysteina i metionina. Jajka, ryby, fasola, soja i pełnoziarniste produkty zbożowe – to składniki bogate w aminokwasy siarkowe.
Skutki złego odżywiania:
– brak żelaza w diecie – włosy stają się cienkie, łamliwe, ulegają przerzedzeniu, a paznokcie stają się zdeformowane
– niedostatek cynku – zahamowanie wzrostu włosów, przerzedzenie, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego wyłysienia; paznokcie stają się łamliwe i rozwarstwiające
– brak miedzi – włosy słabe i pokręcone
– nadmiar węglowodanów (w tym słodyczy i słodkich owoców) – szybkie przetłuszczanie się włosów, a nawet łupież
– zbyt mało magnezu – łamliwość paznokci
– niedobór krzemu – kruchość paznokci
– jedzenie zbyt dużych ilości tłuszczu powoduje przerost płytek i ich deformacje
– niedostateczne spożycie wody – włosy stają się matowe, a paznokcie bardziej łamliwe
– gdy dieta jest bogata w dużą ilość nasyconych tłuszczów zwierzęcych – włosy mogą się stać matowe i łamliwe.
Zmieniając dietę trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ poprawa stanu włosów i paznokci (zauważalna u ich nasady) będzie widoczna dopiero po kilku miesiącach. Należy pamiętać, że paznokieć rośnie około 6 miesięcy, a włosy przyrastają w tempie około 1 cm na miesiąc.