Poznaj 5 najważniejszych zasad, dzięki którym Twoja żywność będzie bezpieczna dla Ciebie i Twojej rodziny!
WHO opublikowało 5 zasad, których stosowanie w codziennym życiu pozwoli prowadzić bezpieczną dietę. Prawdopodobnie większość z nich intuicyjnie stosujemy w swojej codzienności, lecz warto poznać ich dokładne znaczenie dla zdrowia swojego, jak i bliskich.
- Czystość, czystość i jeszcze raz czystość!
Drobnoustroje i małe niewidoczne mikroorganizmy mogą powodować różnego rodzaju choroby. Bardzo szybko mogą zostać przeniesione i infekować kolejne miejsca, sprzęty, produkty. Dlatego zaleca się dokładne mycie rąk zarówno przed kontaktem z żywnością, w trakcie, jak i po przygotowaniu posiłku. Ważne jest mycie spożywanych produktów. Każdorazowo powinniśmy także odkażać miejsca, w kontakcie z którymi były nasze produkty. Od lat wielu znamy definicję choroby brudnych rąk. Pamiętajmy, zatem o higienie rąk po skorzystaniu z toalety i wymagajmy jej od naszych najbliższych. To ważne, aby już od najmłodszych lat wprowadzać prawidłowe zachowania wśród dzieci, które najbardziej dotkliwie odczuwają skutki tych zaniedbań.
- Oddzielaj żywność.
Mikroorganizmy, których nie widzimy mogą nam sprawiać niezwykle uciążliwe dolegliwości. Rozwijają się na produktach spożywczych, szczególnie warzywach i owocach, mięsach i wędlinach. Zatem oddzielajmy je od siebie! Rozdzielajmy miejsca i sposoby ich przechowywania. Stosujmy osobne deski do krojenia. Segregujmy żywność w dedykowanych pojemnikach.
- Prawidłowa obróbka żywności, czyli jak gotować dokładnie!
Od tysięcy lat wiadome jest, że temperatura zabija wszelkie zarazki, mikroorganizmy szkodliwe dla człowieka. Pamiętajmy o stosowaniu zasady gotowania i odgrzewania produktów w temperaturze min. 70°C. Doprowadzajmy do wrzenia wodę, którą używamy do picia, jak i do zup. Szczególnie zwracajmy uwagę na mięso, które odkażamy jedynie przygotowując posiłek w wysokich temperaturach, gotując, dusząc i piekąc.
- Temperatura jest ważna!
Czas z kolei na chłodzenie i rozmrażanie. Produkty wyjęte z lodówki powinny rozmrażać się w wodzie lub w urządzeniach do tego dostosowanych. Produkty nie powinny pozostawać w temperaturze pokojowej dłużej niż 2h. Przechowujmy produkty w lodówce w temperaturze poniżej 5°C. Nie przechowujmy produktów w lodówce zbyt długo a podając produkty podgrzewajmy je do min. 60°C.
- Ważna jest jakość!
Nie jedz przeterminowanych produktów, zwracając baczną uwagę na termin przydatności do spożycia. Przygotowuj posiłki z produktów świeżych, sprawdzonych, ekologicznych. Poddawaj je prawidłowej obróbce. Stosuj podstawowe zasady higieny. Pamiętaj, aby woda, którą pijesz była sprawdzona lub odpowiednio przygotowana do spożycia.
Powyższe zasady nie są trudne. Nabierzmy wprawy w przygotowywaniu posiłków w odpowiedni sposób. Starajmy się wyrobić w sobie i innych prawidłowe nawyki, a z pewnością nasze życie stanie się zdrowsze!
Więcej informacji na www.who.un.org.pl