Przewracasz się z boku na bok i wciąż nie potrafisz zasnąć? Przyczyną twoich problemów może być źle zbilansowana i jedzona zbyt późno kolacja. Właściwe planowanie posiłków może pomóc pozbyć się zaburzeń snu.

1. Kolację spożywaj na 2-3 godziny przed snem, powinna być lekkostrawna. Zrezygnuj z tłustego nabiału (żółty ser), ze smażonych lub pieczonych potraw (szczególnie z czerwonego mięsa), gdyż pobudzają przemianę materii.

2. Ostatni posiłek powinien zawierać węglowodany (np. makaron, ryż, ziemniaki, pieczywo pełnoziarniste). Mają one wpływ na wydzielanie serotoniny, „hormonu szczęścia”, którego odpowiedni poziom pozwala zrelaksować się i spokojnie zasnąć.

3. Sen regulowany jest głównie przez hormony, a dla spokojnego snu najistotniejsze są serotonina oraz melatonina. Tryptofan – to aminokwas niezbędny dla naszego prawidłowego funkcjonowania, który podnosi nieco poziom tych hormonów. Niestety nie może on być syntetyzowany w organizmie człowieka, musi być dostarczany z pożywieniem. Ponieważ wchodzi w skład białek, dlatego na kolacje zaleca się spożywanie białych serów, mleka i jego przetworów, które są bogatym źródłem tego składnika.

4. Chcąc uniknąć zaburzeń snu warto też kontrolować poziom magnezu w organizmie. Niedobór tego pierwiastka można uzupełnić poprzez spożywanie m.in. orzechów, soi, kaszy gryczanej, bananów, kakao i sezamu.

5. W godzinach wieczornych należy zrezygnować z picia kawy, mocnej herbaty i napojów gazowanych (szczególnie tych zawierających kofeinę) – napoje te pobudzają centralny układ nerwowy. Przy problemach ze snem zaleca się wypicie herbatki ziołowej (z melisy).

6. Przed snem należy unikać palenia papierosów i picia alkoholu. Nawet niewielkie ilości alkoholu wypite przed pójściem spać mogą pomóc w zaśnięciu, ale zdarza się, że jest on przyczyną nocnych pobudek, gdyż zakłóca cykl snu.