Podobnie jak ćwiczenia fizyczne, podnoszące sprawność mięśni, tak samo gimnastyka umysłu sprawia, że będzie nam służył jak najdłużej. Potrzebuje więc odpowiednich składników odżywczych, do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia.
Jakich składników potrzebuje nasz mózg?
- Przede wszystkim należy spożywać jak najmniej przetworzoną żywność, posiłki powinny być urozmaicone, pełne witamin i mikroelementów (pieczywo z pełnego przemiału, kasze, warzywa i owoce).
- Występuje duże zapotrzebowanie w witaminy grupy B (ryż brązowy, podroby, tuńczyk).
- Pod wpływem stresu zwiększa się zapotrzebowanie w magnez, mangan, selen oraz witamin A,C i E (gorzka czekolada, kakao, niesolone orzechy np. włoskie, nerkowca, brazylijskie, płatki owsiane, kiełki pszenicy, kiwi, migdały, pestki słonecznika).
- Kwasy omega-3 -wpływają na poprawę działania układu nerwowego, są najlepszą pożywką dla naszego umysłu, wspomagają zdolność zapamiętywania nowych informacji i przetwarzania posiadanych (ryby morskie – im częściej je spożywamy tym lepiej)
Co pomaga, a co szkodzi?
- Kawa, którą tak często pija się w celu pobudzenia mózgu czy lepszego skupienia – silnie wypłukuje witaminy B oraz obniża poziom magnezu, a dodatkowo zwiększa wydzielanie adrenaliny.
- Węglowodany – wpływają na wydzielenie w mózgu serotoniny, która wpływa na lepsze samopoczucie, ale także rozleniwia pracę mózgu.
- Produkty białkowe – po ich spożyciu wielokrotnie wzrasta zdolność koncentracji umysłu. Stąd przed egzaminem zaleca się posiłek składający się z kawałka mięsa, ryby lub też twarożek z warzywami.
- Alkohol i papierosy – osłabiają sprawne funkcjonowanie mózgu i stałe ich używanie może prowadzić do trwałych uszkodzeń.