Każdy z nas ma swoje nawyki, przywary i maniery. Wszystkie możemy podzielić na te, bez których nie możemy egzystować, i te, których raczej powinniśmy się jak najszybciej wyzbyć.

Nawyki pomagają w codziennym życiu, gdyż uwalniają nasz umysł, gdy ciało funkcjonuje w trybie automatycznym. Oznacza to, że np. prowadząc samochód, czy jedząc posiłek możemy rozmawiać z drugą osobą. Istnieje też inny rodzaj nawyków – to podświadome i bezproduktywne zachowania, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i rozwój osobisty. Przykładowo jedzenie w pośpiechu, palenie papierosów czy wielogodzinne oglądanie telewizji – to są nawyki, które nam nie służą.

Czy wiesz, że Twoje nawyki decydują o Twoich wynikach?

Złe nawyki żywieniowe mogą przynieść negatywny rezultat dopiero w późniejszym okresie życia. Jeżeli codziennie objadasz się fast foodami i słodyczami, palisz papierosy to konsekwencje w postaci wysokiego poziomu cholesterolu, nadciśnienia, otyłości czy innych chorób poniesiesz dopiero za kilka czy kilkanaście lat. W międzyczasie nawyk tak bardzo zakorzeni się, że walka z nim będzie prawdziwym wyzwaniem. Dopóki nie zmienisz swojego nawyku, rezultat zawsze będzie taki sam.

Jak zmieniać nawyki?

Badania wykazują, że zachowania powtarzane przez 13 tygodni utrwalają się na resztę życia. To bardzo długi okres czasu i niejednej osobie będzie trudno wytrwać przy nowym postanowieniu kilka dni, a co dopiero kilkanaście tygodni. Od czego więc zacząć? Najlepiej od spisania tych nawyków, które Tobie nie służą i które mogą mieć negatywny wpływ na Twoje życie.

Przykładowo:

- palenie papierosów
– jedzenie kolacji po godzinie 20-tej
– podjadanie słodyczy między posiłkami
– picie nadmiernej ilości kawy
– ciągłe narzekanie
– zbyt długie przesiadywanie przed ekranem monitora czy telewizora
– siedzący tryb życia…

Następnie wybierz nawyk, który wymaga najszybszej zmiany. Tylko jeden! Ustal jak powinieneś działać, żeby być bardziej produktywnym i osiągnąć założony cel. Jeżeli chcesz ograniczyć ilość jedzonych słodyczy – ustal sobie jeden dzień w tygodniu / miesiącu kiedy będzie Ci wolno zjeść upragniony kawałek tortu czy baton. W pozostałe dni zastąp słodycze np. ulubionym owocem. Najbardziej skutecznym sposobem wytrwania jest kierowanie się zasadą ?nie ma żadnych wyjątków”! Imieniny cioci, złe samopoczucie czy rocznica ślubu – nie ma taryfy ulgowej. Nie szukaj wymówek czy usprawiedliwienia dla swoich słabości – codziennie pracuj nad swoim celem. Taka koncentracja kosztuje mnóstwo dyscypliny i energii, ale efekt jest wart włożonego wysiłku. Gdy po jakimś czasie osiągniesz sukces, możesz przystąpić do pracy nad innym nawykiem. Z kolejnymi słabościami będzie już łatwiej walczyć. W efekcie takie systematyczne działania na pewno zmienią Twój styl życia. Nawet jeżeli w ciągu roku uda się Tobie zmienić tylko jeden lub dwa nawyki to wielki sukces. Jeżeli nie zaprzestaniesz dalszej pracy nad sobą, to pomyśl jak może wyglądać Twoje życie za kilka lat. I pamiętaj – każda znaczna zmiana wymaga czasu, nic nie dzieje się z dnia na dzień.